top of page
masazno manualne techniky 3_edited.jpg

PANVOVÉ DNO, LONO A SEXUALITA

 

Dostať sa do môjho poslania nebolo až tak jednoduché ako si veľa ľudí myslí, bola to však cesta, ktorej som sa odovzdala. Pracovať so ženami mi prišlo ako posolstvo pred rokmi, a ja som toto volanie odvážne s pokorou vypočula a s dôverou som dovolila, aby mi časom bolo ukázané viac. Prešlo mnoho dní, kedy sa dostavovali opäť ďalšie informácie, a tak som sa presunula k  tehotným ženám a ženám po pôrode a deťom. Pri ženách po pôrode sa moja cesta začala otvárať hlbšie. Po nociach ma navštevovali ženy z nášho rodu a odovzdávali mi posolstvá.  A tak začali otvárať moje hlboké dary materskej a ženskej energie, prirodzenej lásky, starostlivosti, ktoré okrem prirodzenej ženskej starostlivosti otvárali moju novú cestu k ženám, pôrodom a iným zasväteniam. A tak som sa s odstupom času ukotvila pre mňa v nádhernej ženskej a láskavej téme, ktorá je pre mnohé aj napriek času veľmi tabuizovaná. Je to téma sexuality a panvového dna. Hovoriť o pohlavnom styku, či celkovo o pohlavných orgánoch, či cvičení svalov malej panvy bez predsudkov, v neutralite a láske v inakosti každej z nás - je veľmi dôležité. Sexualita je mojim darom od detstva. Keďže som veľmi autentická a svoja, moja tvorba v oblasti ženského zdravia je rovnako moja. Je to fyzický, psychický, emočný, energetický a bylinný balíček, ktorý kombinujem tak, aby sa žena začala so svojou panvou, orgánmi a vlastnou jedinečnou silou opäť prepájať a rovnako tak so  svojim lonom. To znamená, že svoju výučbu a ošetrenia, či cvičenie panvového dna tvorím profesionálne, ale zároveň s veľkou láskou a vnímavosťou ku každej žene. Počas mojich terapii a ošetrení máme dostatok času a termíny trvajú dostatočne dlho, jednoducho tak, aby sme si odovzdali všetko, čo je v daný moment potrebné. Každú ženu vnímam, vidím a je pre mňa dôležitá. Komunikujeme citlivé témy a tým, že sa pri mne ženy cítia ako doma, veľakrát sú stretnutia aj emočné. Pretože ženám vytváram bezpečné prostredie.

 

Občas dostávam otázky typu, či aj moje lono bolo vždy také aké je teraz. Samozrejme, že nie. Tréningy v posilke na výkon, dlhodobá záťaž ma od mojej panvy úplne odstavili. Až dokým nezačalo moje volanie panvy, najskôr spôsobom, ktorý ma nechal v nemocnici, neskôr ďalší už na operačnom stole. Žiadny tréner nerozumel ľudskému telu a hlavne tomu ženskému tak, ako som to potrebovala aby mi to bolo vysvetlene, a v tom začalo byť moje štúdium o dosť viac hlbšie, a začali sa vynárať hlboké emočné stavy, bolesti. A samotný pohyb, cvičenie a autoterapia ma dostali tam, kde dnes som. Dostala som sa tam sama. Dlhodobo preťažená lumbálna chrbtica na mňa volala bolesťami anikto ma nenaviedol k tomu, že je potrebné sa o seba postarať. A že cvičením a hlavne s veľkými váhami si vlastne škodím. Nebolo to jednoduché, kým som začala úprimne milovať svoju menštruáciu a svoje telo, potrebovala som čas. Roky. Potrebovala som priestor a rovnako som potrebovala svoje lono očistiť, od mužov, skúseností a bolestí, ktoré v mojom lone aj keď nevedome, ale zanechali. Bolo potrebné odpojiť sa od panerstiev, ktoré odoberali žiaru mojej duše a prepustiť ich. Bolelo to, vlastná neúcta, nerešpektovanie. Muži, ktorí sami boli zranenými nedokázali vidieť ženu v jej skutočnej kráse. Takí muži vidia cyklus ako chybu, emočnosť ako slabosť, ale dostala som sa z toho všetkého, vnímam to v súčasnosti ako veľký rast. A v rámci vlastného vyliečenia, som sa dostala sem, kde dnes s láskou slúžim v rámci podpory, prevencie iným ženám. Koľká vďaka.

 

Okrem krásnej stránky tejto témy vnímam prevenciu a edukáciu v tejto téme ako prioritu a teda ako veľmi dôležitú - učiť ženy svoje telo vnímať a rovnako aj to aby  sa nedali oklamať lacnými reklamami o rôznych inkontinenčných stoličkách alebo iných elektrostimulačných systémoch, ktoré tvrdia, že ich ošetrením vzniká prevencia a liečba panvového dna či inkontinencie. Môžte to brať ako doplnkovú liečbu, nie však ako prvotnú diagnostiku či liečenie. Pokiaľ nie ste ako ženy vyšetrené, môžte si totižto viac uškodiť a pokiaľ je vaše panvové dno v napätí, môže sa zatiahnuť ešte viac.

 

V prípade, že Vás lákajú tieto témy ženstva a zdravia, tak sa prosím objednajte na individuálne stretnutie, kde sa budeme rozprávať aj o témach, ktoré sú uvedené nižšie. Táto platforma ponúka iba čiastočné nazretie do tejto témy a ponúka základné údaje, ktoré sa týkajú ošetrenia či priblíženia tejto témy, a preto nie je možné hovoriť o všetkom. Na to slúži osobné stretnutie.

 

Verím, že ku mne prídu tie, ktoré majú prísť, a tak ako vždy s dôverou odovzdávam svoje informácie pre tie, ktoré ich majú získať.

 

Objímam Vás a ďakujem, že Vám nie je Vaše lono ľahostajné.

 

🌷Komu je určená terapia panvového dna?

  • iba ženám / ošetrujem iba ženskú panvu a jej anatomické šruktúry,

  • primárne je ošetrenie pre každú ženu, ktorá cíti volanie. Môžu to byť ženy, ktoré mali laparopické operácie v panvovej oblasti, ženy po operáciách gynekologických, urologických či operáciách brucha,

  • ženám, ktoré majú inkontinenciu, ale aj tým, ktoré panvové dno necítia,  teda môžme hovoriť o preťažení, poprípade necitlivosti alebo aj dysfunkcii,

  • je vhodne aj pre tie, ktoré majú bolestivú menštruáciu,

  • ženám pred pôrodom ako prevencia - nie v čas tehotenstva,

  • ženám po pôrode,

  • ženám po šestonedelí,

  • ženám po poranení hrádze či po nástrihu,

  • ženy s bolestivosťou kostrče,

  • ženám, ktoré si napalpujú kotrč a vnímajú jej posun,

  • ženám, ktore chcú otehotnieť.

 

🌷Ošetrenie nie je vhodné.

Počas tehotenstva a počas menštruácie.

 

🌷Ako vyzerá ošetrenie panvového dna extravaginálne ?

Extravaginálne znamená, že ošetrujeme svaly v oblasti panvy takými technikami, ktoré nevyužívajú priamy vstup do vnutorneho prostredia pošvy a do rektum, to sa nazýva v praxi extravaginálne ošetrenie. Ošetrenie je vždy individualne, špecifické, a pozornosť upriamujeme na konkretny problém, s ktorým žena prichádza. Štandardne vždy vedieme rozhovor, po rozhovore ukazujeme cele ošetrenie na anatomickom modely, aby bolo pre ženu uchopiteľné, pochopiteľne a lepšie zrozumiteľné. Veľakrát palpujeme samotné kosti, štruktúry a ohraničujeme miesta, kde sa vôbec svaly, či väzy nachádzajú. Prvé stretnutia sú veľakrát edukačné, kde sa o samotnej panve učíme, spoznávame ju na sebe a venujeme jej pozornosť. Ošetrenie nie je len o svaloch panvovej uzávierky, ale aj svaloch trupu, brucha, sedacích svaloch, svaloch nohy, atd. Každé ošetrenie sprevadzam manualne, neskôr žena dostáva aj autoterapeutické domáce úlohu, ktoré doma realizuje.

 

🌷KONTRANDIKÁCIE

Nevysšetrujem počas menštruácie, tehotné ženy, ženy ktore berú onkologickú liečbu a ani sledované ženy, v oblasti onkológie.

 

🌷 Panva ako celok.

Panvu tvoria dve panvove kosti a krížová kosť s kostrčou. Spojené sú krížovobédrovými kĺbmi, lonovou sponou a väzmi. Vzniká tak pevný kostený kruh, ktorým sa prenáša váha celého tela na dolné končatiny. Na panve rozlišujeme veľkú panvu a malú panvu. Veľkú panvu ohraničujú krídla bédrovej kosti, malú panvu ohraničuje krížová kosť, kostrč a dolná časť tela bédrovej kosti - sedacie kosti a lonové kosti.

 

🌷Kde sa nachádza panvové dno a aká je jeho úloha?

Mm pelvis - svaly panvovej uzávierky. Na označenie tejto svalovej skupiny sa používa tiež názov - mm. perinei (svaly hrádze). Ako perineum sa definuje priestor medzi vonkajšími pohlavnými orgánmi a análnym otvorom. Panvové dno má tvar lievika, ktorého vrchol smeruje k análnemu otvoru. Skladá sa z diaphragma pelvis a urogenitale. Svalovina ženského panvového dna sa rozkladá od lonovej kosti až ku kostrči a po stranách je ohraničená hrbolmi sedacích kostí. Vytvára sa tak jedinečný tvar, ktorý pripomína tvar dvoch na sebe ležiacich trojuholníkov.

 

🌷Ako vyzerá ženská panva a čím sa líši od tej mužskej ?

Panva ženy a panva muža sa od seba líšia veľkosťou i tvarom. Medzi hlavné rozlišivacue znaky patrí:

  • všetky priečne rozmery sú u ženy väčšie,

  • krížová kosť je u ženy kratšia a širšia,

  • symphysis pubica je u ženy nižšia,

  • promontorium u ženy vyčnieva do panvového vchodu, tým je panvový vchod okrúhlejší, zatiaľ čo u muža je vchod srdcovitý,

  • dolné rameno lonových kostí sa u ženy zbiehajú v tupom uhle, u muža v ostrom uhle,

  • os coccygis je u ženy kratšia a pohyblivejšia,

  • foramen obturatorum u ženy je nižšie zaoblené, trojuholníkové, u muža je oválne,

  • tubera ischiadica u ženy sú od seba viac vzdialené,

  • ossis ilii su od seba viac odklonene.

 

🌷Dá sa s panvovým dnom pracovať a ako súvisí s inými časťami tela?

Áno, dá. Svaly panvového dna spolupracujú so svalmi trupu a dopomáhajú k tomu, aby bola stabilizovaná spodná časť trupu. Hlboké svly trupu pracujú synergicky s panvovým dnom a zahŕňajú branicu, m. psoas, chrbtové svalstvo a aj svaly brucha.

 

🌷Bránica a jej ošetrenie, v súvilosti s panvou.

Deň za dňom sa negatívne emócie ukladajú v našom tele a štandardne to vidíme práve vtedy, keď spozorujeme samých seba ako dýchame počas smútku, ľútosti, krivdy, bolesti či zármutku. Bránica je dýchací sval pripojený k spodnej časti hrudného koša a je ukotvený k chrbtici v bédrovej časti. Má tvar kupoly a projektuje sa hore smerom k srdcu a pľúcam. Pri nádychu sa tlačí smerom dole proti brušku a vytvára tak vakum v hrudi, ktoré umožňuje vzduchu a energii, aby naplnili pľúca. Pokiaľ je bránica napätá či stiahnutá, čo sa deje veľmi často hlavne keď sme utláčaní, obmedzovaní - to narušuje schopnosť pľúc dýchat naplno a hlboko. Pľúca nazývame inak aj morom čchi. Čím viac čchi môžu pľúca nabrať, tým viac sme zdravší. Hlboký dych naťahuje čchi k dolným orgánom, do ladvín, močového mechúra a aj do hrubého čreva. Hrubé črevo sa aktívnym dýchaním nabíja energiou.

 

🌷Sval duše - m.psoas pri ošetrení panvového dna

Môžme ho nazvať aj svalom duše či pôdou duše. Nevyváženosť pravej a ľavej strane uvádza do nerovnováhy chrbticu, zvyšuje zakrivenie, abnormálnu polohu bokov, odlišnú dĺžku nôh a rôzne bolesti. Pokiaľ v brušku narastá toxický tlak, súčasne ovplyvňuje bedrový plexus a vytvára chronické napätie v dolnej časti chrbtice. To bédrovostehenné svaly oslabuje a stanú sa spastickým. V chronických prípadoch začnú atrofovať.  V takom stave si vyždujú príliš veľkú kompenzáciu zo strany svalstva dolnej časti chrbtice, aby štruktúra zostala vzpriamená. Z hľadiska asymetrie pracujeme v ošetrenie s obidvomi stranami, naťahujeme ich, uvoľňujeme a vyvážime.  Práca  nám môže pomôcť u celej rady emociálnych problémov, ktoré sa v tomto centre nachádzajú.

 

🌷Ošetrenie pupka.

Stará činska medicína nám zanechala veľmi krásne poznatky o telesných systémoch a jednoduchých metódach pre nápravu nevyvážeností v našom tele. Pupok je vnímaný ako veľmi dôležitý vstup a aj výstup. Keď vstupuje do tela duša, práve pupok je miestom vstupu duše a rovnako je pupok miestom výstupu pri fyzickej smrti. Pupok ako stred tela je ohniskom terapie. Už v puberte som každému sledovala pupok a dávala im pršteky do pupku a všetci sa mi za to smiali. Zdravý pupok je guľatý, vystredený, uvoľnený. Koža okolo neho by mala byť vyrovnaná. Tvar pupku odráža všetky nerovnováhy tela a aj smer, z ktorého nerovnováha prichádza. Z aorty, hlavnej cievy vedúcej hlboko v bruchu v zóne pupku, sa odpájajú tepny, ktoré prinášajú krv a energiu čchi do orgánov, čriev a dolných končatín. Počas ošetrenia dokážeme smerovať krv do konkrétnych orgánov a telesných partii. To nám umožní "vypláchnuť" toxiny a prekážky, otvoriť obmedzené cievy a zvýšiť prúdenie krvi a čchi vaskulárnym systémom a orgánmi.

 

🌷Brana pupka - TAN CHIEN

Tan chien zahŕňa tri nádoby, ktoré transformujú frekvenciu energii. Pre taoistickú prax je tan chien hlavným bodom a centrom vnútornej alchýmie. Nachádza sa v jemnohmotnom tele a jeho lokalita vo fyzickom tele je len orientačná. Štandardne sa uvádza, že sa môze vyskytovať cca 4 cm pod pupkom. Stredný tan chien je v oblasti srdca a tretí bod sa nachádza v mozgu. Centrum tan chien transformuje univerzálnu energiu a zemskú energiu v energiu životnej silu, ktorá je pre telo užitočná. Pupok je považovaný za miesto, kde energie prijímame, premieňame a uskladňujeme. Často je spodný tan chciennašou batériou, adaptérom. Je potrebné túto časť uvolňovať od upchatia a napätia, aby mohli energie ľahko prúdiť dovnútra a von.

 

🌷Terapia brucha.

Brušná dutina obsahuje hrubé črevo, tenké črevo, pečeň, žlčník, žalúdok, slezinu, slinivku, močový mechúr, pohlavné orgány, alrtu a dutú žilu, mnoho lymfatických uzlín, hlavné časti nervovej sústavy, brušné svaly. Tieto štruktúry sú obsiahnuté v peritoneum, membráne tvoriacej výstelku brušno-panvových stien. Ľadviny a nadladvinky sa nachádzajú smerom vzad, medzi podbrušnicou a rebrami. Zadná časť dutiny je chránená rebrami, chrbticou, panvou a svalmi. Spredu tela je k dispozícii prístup k vnútorným orgánom, niektorým krvným cievam, lymfatickým cievam a nervom. Koža, ktorá kryje bruško nám môže pomôcť určiť zdravie orgánov, ktoré leží pod ňou. Nezdravé tkanivá môžu byť priveľmi napäté, veľmi uvoľnené alebo im chýba elasticita. Čím lepšia elasticita, tým zdravšie orgány. Bruško obsahuje mnoho vrstiev svalov. Na základe samotného dotyku sa dá vnímať svalový tomus, na základe ktorého vieme vytvoriť záver. Zdravé bruško je na pohmat mäkké s dostatočným svalovým tonusom, aby sa orgány udržali na mieste. Pokiaľ je bruško "príliš vypracované a tvrdé", orgány sú príliš stlačené a nevytvára sa dostatok priestoru pre expanziu.

 

🌷OŠETRENIE KOSTRČE, uloha kostrče

Kostrč vznikla zrastením štyroch až piatich zakrpatených kostrčových stavcov. Zachovali sa len tela stavcov, iba na prvom kostrčovom stavci možno pozorovať príznaky vytvorenia priečnych výbežkov. Stretávam sa veľa s myšlienkou, v čom je kostrč naozaj dôležitá. Rada by som upriamila pozornosť na to, že stále hovoríme o časti chrbtici a nemôžeme ju oddeliť od celej dĺžky  časti chrbice. Kostrč z hľadiska proprioreceprivnej schopnosti zohráva úlohu vnímať svoje vlastné pohyby a pozíciu v priestore. V oblasti kostrče sa nachádzajú proprioreceprivne receptory, ktoré poskytujú informácie o pohybe a polohe panvovej oblasti a dolnej časti chrbtice. Tieto pohyby sú dôležité pre koordinaciu pohybov a udržiavanie rovnovahy, najmä  pri sedení, chôdzi alebo pri vykonavaní pohybov, ktoré zaťažujú panvovú oblasť. Kostrči je dôležité venovať pozornosť, ošetrovať ju. Jej vychýlenie môže spôsobovať bolesti.

 

🌷Panvové dno reaguje, a tak rozlišujeme jeho pretazenost alebo oslabenosť.

U ženy je zaťaženie panvového dna väčšie než  u muža pre širšie rozložené panvové kosti. V tehotenstve sa tlak na panvové dno podstatne zbvyšuje. Pri oslabení panvového dna môže nastat vytlačenie, vyklznutie, tkzv prolapsus organu alebo jeho časti z panvovej dutiny.

 

🌷Cvičenie panvového dna - preťaženie / uvoľnenie

Cvičenie panvového dna pomáha pri problémoch súvisiacich s poklesom orgánov, pri inkontinencii, pri bolestiach chrbtice, slúži k sabilizácii panvy, vnútorných orgánov, pomáha pri nedostatočnej schopnosti sexuálneho prežitku, po pôrodoch a gynekologických operáciách. Cvičenie ponúka výbornú možnosť, pokiaľ ide o prevenciu, terapiu gynekologických, urologických a sexuálnych problémov alebo porúch. Cvičenie je zamerané celostne, po vyšetrení a rozhovore môžme hovoriť o preťažení a o uvoľnení. Hovoríme o tom, ktoré cviky preťažujú panvové dno ešte viac a ktoré panvové dno uvoľňujú.

 

🌷Z hľadiska energetiky je téma panvového dna ďaleko rozsiahlejšia ako v západnom svete. Oblasť brucha je veľmi silným energetickým centrom. Vedci objavili, že sa v našom brušku nachádza viac neurónov ako v mozgu. V brušku máme 72 000 nervových zaončení, v mozgu je "iba" 50 000. Podľa čínakej medicíny je to miesto, kde sa ukladajú hlboké emočné témy spojené so srdcom, tenkým črevom. V tibetskej medicín je bruško centrom pocitov a spojení. Pri praci s bruškom sa preto neupriamujeme iba na ošetrenie svalov, ale aj priechod emocii, ktoré sa nám objavujú - občas je to neutíchajúci smiech, ale je tam aj plač. Je to z dôvodu, že v našom lone sa môžme stretnúť s nevedomými emóciami , ktoré sú uložené v štruktúrach. Pre väčšinu žien je časť bruška spojená iba s cikaním, kakanim, menštruovaním, či rodením deti. Väčšinu na maternicu myslíme iba vtedy, keď nas bolí bruško alebo keď túžime otehotnieť. Je však pravda, že maternica ma iba tento potenciál? Nie. Lono ženy je priamym zrkadlom duše, ako žijeme, odráža pravdu o pokroku, ktorého dosahujeme na vlastnej ceste. Prúdi, skľudňuje, láska a stará sa ako kľudný oceán a vyrovnáva premieru mužských postojov a prejavov. Je to centrum ženskej sexuality, sily , tvorivosti a vášne.

 

🌷Energia lona a energetické liečenie lona prostredníctvom východných techník, intuitívnych liečení a alternatívnych prístupov. Lono ženy sa otvára pokiaľ sa nachádzame v zdravom vzťahu, v zdravom a bezpečnom prostredi a udržujeme zdravé priateľstvá. Pokiaľ sme ako ženy vystavené tým, ktorých nazývame spojenci - cítime to. Pokiaľ sme vystavené tým, ktorí nas nezdravým spôsobom odoberajú o  energiu, citime to rovnako. Energia, ľudia  vzťahy sú prepojené s našim lonom spôsobom, o ktorom možno nemáte ani tušenie.

 

🌷Energetické vajíčko - Yoni egg pri liečení panvového dna - fyzicky ale aj emocne.

Pôvod YONI vajíčka nachádzame už v dávnych dobách, vo východnej medicíne starovekej Číny, kde sa začalo v rámci taoistickej praxe používať už pred 5000 rokmi. YONI vajíčko je obrovským liečiteľom, sprievodcom, láskavým priateľom a vedmou. Pramáha nám pri liečení, vyrovnávaní, harmonizovaní a vnímaní vlastného tela. Pomáha udržiavať zdravé a pružné orgány v malej panve, a tým ovplyvňovat telo ako celok. V Číne bola táto technika roky v utajení a bola dostupná iba cisárovnám či konkubínam, ktoré boli v službách vládcov, ktorým bolo ponúknuté prostredníctvom tejto techniky zvyšovať, udžiavať a zveľadovať vlastnú sexualitu, tvorivosť a energiu tak, aby ňou neplytvali.

 

Na úrovni DUŠE i TELA pomáha ... 

  • posilňovať orgány malej panvy,

  • vnímať vlastnú ženskosť, jemnosť a roinavracia do possy opäť citlivosť,

  • dopĺňa ženskosť a sebalásku,

  • posilňuje vlastnú sebahodnotu,

  • kultivuje enegiu v oblasti malej panvy,

  • obnovuje energiu lona a zvyšuje libido,

  • prinavracia sexuálny apetít,

  • obnovuje životnú silu a pomáha kultivovať ženskú sexuálnu energiu.

  • Napĺňa pozitívnou a silnou energiou.

  • Čistí energetické bloky a jemne lieči traumy uložené v tkanivách YONI.

  • Priaznivo pôsobí na sexualitu a výrazne zlepšuje milostný život.

  • Zvyšuje orgazmický potenciál.

  • Posilňuje senzitivitu v YONI, spevňuuje (zužuje) ju a zvyšuje jej prirodzenú lubrikáciu.

  • Pomáha aj pri regenerácii tela po pôrode.

  • Pôsobí preventívne proti inkontinencii.

🌷Vaginána náparka liečivými bylinami

🌷Terapia bylinnými mešcami ako dopomoc pri uvoľňovaní napätia bruška

Terapia, ktorá dopraje telu výživu a upokojí myseľ. Masáž bylinnými mešcami je starodávna technika, ktorá prostredníctvom akupresúry prehreje, upokojí a vyživí. Celá terapia spočíva v špeciálnom pripravení bylinných mešcov konkrétnymi bylinkami. Tie sa následne uviažu tak, že ich tvar pripomína mešec. Následne sa napari nad parou a potom sa teplé mešce prikladajú na telo. Stimuluje sa tak krvný obeh a dochádza k výmene energie a nastoleniu rovnováhy v tele. Masáž odstraňuje rôzne formy blokád, upokojuje, zvyšuje sa priechod v krvnom riečisti stimuláciou jednotlivých bodob a psychickú pohodu. Okrem toho je to fantastický pomocník pri bolestiach hlavy, migrénach, upokojuje nervový systém. Aktivujú sa samouzdravovacie sily, pokožka sa prekrvuje, zmenšuje sa napätie a bolesti vo svaloch, spriechodňuje sa tok energie v meridiánoch. Ak ju vykonávame pravidelne, uvoľní svalové napätie, posilní telo, obnoví pružnosť stuhnutých kĺbov a zastaví predčasné starnutie a tvorbu vrások.

🌷Príprava  lona a bruška, a panvového dna na  sekciu/brušnú operáciu

Edukačná hodinka je realizovaná individuálne podľa potrieb danej ženy. Časové trvanie môže byť jedna hodinka alebo viac hodín. Jednoducho vytvoríme dostatok času na to, aby si žena osvojila základné prvky dýchania, vstávania, pohybovania, jednoduchého pooperačného cvičenia, starostlivosti o bruško, brušnú stenu, jazvu, či panvové dno. Súčasťou tejto hodinky  priblíženie sekcie alebo operácie z pohľadu fyzioterapeuta + samotná výuková časť, kde sa budeme dopodrobna zaoberať prvými krokmi po sekcii, operacii, rezom. Čaká na Vás simulácia vstávania z lôžka, nácvik dýchania, okamžitá starostlivosť o jazvu, následne starostlivosť o jazvy po jednotlivých týždňoch, bezpečné cvičenie v šestonedelí, bezpečne dvíhanie a manipulovanie s dieťatkom z pohľadu fyzioterapie, cievna gymnastika, zavinovanie po pôrode, aktivácia posturálnych svalov na lôžku. 

 

Táto hodinka je fantastický spôsob osvojiť si vedomosti a jednotlivé kroky tak, aby ste nič nenechali na náhodu. Mojou úlohou je dať Vám vedomosti, ktoré Vám počas pobytu v nemocnici pomôžu. Tieto vedomosti Vám budú napomocné aj prvé dni po sekcii, či operácii do cca dvoch týždňov po pôrode. Po dvoch týždňoch po pôrode, či operácii - pokiaľ Vám to stav dovolí, môžte prísť do môjho priestoru na kontrolu, alebo môžem prísť aj ja k Vám. A nastaviť ďalšiu rehabilitačnú popôrodnú liečbu. Po troch mesiacoch odporúčam ženám po svojej domácej dennodennej starostlivosti  o jazvu, absolvovať popôrodný rituál ošetrenia jazvy, kde po zahojení jednotlivých hlbokých štruktúr môžem vstúpiť a ošetriť jednotlivé vrstvy dotykom ja.

🌷Ošetrenie bruška po vaginálnom pôrode / po sekcii + možnosti liečby DIASTÁZA

Veľa žien o tom nevie, že po pôrode, či už vaginálnym alebo pôrodom sekciou, je potrebné ošetriť brusnú stenu. Namáhaním a rastom brušnej steny, ale aj orgánu, maternici ako takej, vzniká tehotenstvom tlak na okolité štruktúry, aj orgány brucha. Dieťatko v brušku rastie a vytvára si dostatok miesta a priestoru, pre najlepsiu existenciu. Po pôrode treba orgány prostredníctvom terapie brucha a facilitačnými technikami ošetiť, aby sme podporili pružnosť brušnej steny, hrudníka a okolitých fasciálnych linii. Pokiaľ k tomuto ošetreniu nedôjde, môže mať žena dlhý čas po pôrode vypuklé bruško, čo ju môže obmedzovať v pohybe, môžu začať vznikať funkčné blokády a prenesené bolesti do iných segmentov tela. Preto popôrodné ošetrenie ja Dagmar, odporúčam každej žene. Po ošetrení štandardne odporúčam techniky na doma, starostlivosť o brušnú stenu + zadávame domáce úlohy, ktoré nám napomáhajú v napredovaní.

 

🌷Poporôdná starostlivosť  o bruško a lono, od 0. dňa do 3 mesiacov  po pôrode (vaginálny pôrod a aj pôrod sekciou)

Starostlivosť o seba a aj dieťatka po pôrode je nevyhnutná. Usmerňujem ženy v tom, že je potrebné postarať sa o svoje tlo rovnako efektívne, ako sa staráme o novonarodené dieťa. Niektoré ženy cítia neistotu a strach, či vo svojej starostlivosti niečo nepokazia, preto som žene k dispozicii hneď po pôrode. Je možné realizovať so mnou aj online stretnutia, poprípade priame reálne stretnutia od prvých hodín po pôrode. Táto starostlivosť zastrešuje individuálne stretnutia vstávania z lôžka, nácvik dýchania, okamžitú starostlivosť o jazvu, následne edukačnú starostlivosť o jazvu po jednotlivých týždňoch, bezpečné cvičenie v šestonedelí, cievnu gymnastiku, zavinovanie po pôrode, aktiváciu posturálnych svalov na lôžku, doplnkovú liečbu.

 

🌷Popôrodný ritual ošetrenia jazvy od 3 mesiacov po pôrode  ~ terapia jazvy

Rituál ošetrenia jazvy po brušnej operácii či po pôrode sekciou je výnimočnou chvíľou. Tento spôsob ošetrenia jazvy zahŕňa celostné  a zároveň holistické princípy ošetrenia jazvy, kde využívam zároveň aj viaceré fyzioterapeutické možnosti liečby. Testy. Popôrodný rituál je citlivý, láskavý, nežný a nesie sa v príjemnej a útulnej atmosfére. Pred samotným ošetrením vedieme rozhovor, zdiagnostikujeme sa, veľa sa rozprávame, vysvetľujeme. Je to miesto, ktoré je bezpečné a láskavé. Po samotnom rozhovore prejdeme do ošetrenia. Vzdávame úctu jazve a vzdávame úctu žene. Každá žena, ktorá sa rozhodne pre rituál popôrodného ošetrenia jazvy to pocíti v plnej miere. Žena odchádza po ošetrení "ľahšia" a "slobodnejšia". Mnohokrát sa po ošetrení jazvy dostaví citlivosť do oblasti podbruška, ktorá tam predtým nebola.

🌷Zavinovanie po pôrode dlhou neelastickou šatkou, ktorá nesie históriu už s dávnych slovanských čias.

So zavinovaním je vhodné začať, čo najskôr, ideálne už pri prvom vstávaní po pôrode. Popôrodný úväz do šatky podporuje zavinovanie maternice, udržuje panvu a brucho ženy po pôrode v teple, zmierňuje bolestivé zavinovanie, poskytuje podporu panvovému dnu, pomáha správnemu držaniu tela po pôrode. Stabilizuje povolené väzy maternice

Príďte na osobnú konzultáciu - spojiť sa so mnou môžete prostredníctvom kontaktného formulára na úvodnej stránke/ v sekcii kontakt.

 

Cenník

Cenník platný od 1. 2. 2025

Úkony nakombinované v jednotlivých časoch
(60/90/120 minút)

65/95/130 €

Mobilná terapka domov

cena za službu + cestovné podľa km

Mobilný príplatok k službe

0.30 € / km

Víkendový/sviatkový príplatok k službe

+50% z ceny služby

​© Copyright Dagmar Búciová 2024. All Rights Reserved.

bottom of page