Lymfotaping + Kinesiotaping
Vývoj metódy kinesiotapingu má na svedomí japonský chiropraktik Dr. Kase, ktorý pátral po takej metóde, ktorá by podporovala hojenie poranených tkanív, neobmedzovala pohyb fascií, prietok krvi, lymfy a rozsah pohybu kĺbu. Aj napriek tomu, že nebol jediný, ktorý sa touto tematikou zaoberal, patril k ľuďom, ktorí prispeli k zásadnému rozvoju tejto metódy a propagácii metodiky v celosvetovom meradle. Do povedomia ľudí sa dostali tieto „zázračné“ pásky v roku 1988 na letných olympijských hrách v Soule, avšak do povedomia širokej verejnosti sa dostali až v roku 2004 na olympijských hrách v Aténach. V súčasnosti môžeme hovoriť o celosvetovom využití kinesiotapu, a zároveň skonštatovať, že oproti pôvodnému využitiu svoje uplatnenie našiel až u 85 % ľudí mimo športovej sféry. Kinesiotaping si dnes svoje uplatnenie našiel vo fyzioterapii, ortopédii, pediatrii, neurológii, ergoterapii, terapii lymfodému a jazvy, preventívnej medicíne, a dokonca aj v medicíne veterinárnej.
Kinesotape je zložený zo 100 %-nej bavlny, ktorá zaisťuje silu a unikátnu roztiahnuteľnosť a hlavne zmrštiteľnosť na svoj pôvodný rozmer po uvoľnení ťahu. Je vodeodolný, jeho nosenie dovoľuje bežnú hygienu aj plávanie v bazéne. Neobsahuje latex.
Pred aplikáciou je potrebné mať čistú, suchú, oholenú a odmastenú kožu. Správnou aplikáciou kinesiotapu na postihnutú oblasť aktivujeme reflexnú odpoveď organizmu s cieľom odstrániť patologické zmeny, čím umožníme pohybovému aparátu návrat k funkčnému stavu. Aplikáciou kinesiotapu dosiahneme aktiváciu telu vlastných reparačných schopností. Svaly sú nielen prostriedkom k vykonávaniu pohybu, ale svojou činnosťou sú dôležité aj pre ďalšie činnosti organizmu ‒ lymfatický, krvný obeh, udržiavanie telesnej teploty.
Kinesiotapingom umožňujeme podporu a stabilitu kĺbom, väzom a svalom bez obmedzenia cievneho zásobenia a rozsahu pohybu. Primárnou úlohou tejpu je zvrásnenie pokožky, čím sa zlepší prietok krvi a lymfy, výsledkom čoho je zníženie bolesti a zlepšené odplavovanie zápalového exsudátu. Okrem toho sa dá kinesiotapingom zvyšovať a znižovať svalový tonus, pôsobí na akútne poškodené svaly, preťažené svaly, svalové kŕče, ale aj na chronicky či akútne oslabené svaly, pri ktorých chceme podporiť svalovú kontrakciu. Rôznymi tejpovacími technikami je možné upraviť pozíciu svalov, fascií a kĺbov, nadľahčovať vzniknuté boľavé miesta, podporiť pohyb alebo aj obmedziť.
Túto krásnu techniku využívam ako doplnok k ostatným technikám a v žiadnom prípade ju nevyužívam samostatne ‒ jedine v prípade, keď je kinesiotape potrebný ako samotná fixácia daného segmentu tela.
© Copyright Dagmar Búciová 2024. All Rights Reserved.